ogród

Ogród terapeutyczny

Ogród terapeutyczny

Ogród terapeutyczny – czyli jaki?

Wiele osób styka się z tym terminem po raz pierwszy, a Wy? Zastanówmy się wspólnie i spróbujmy wyjaśnić ów enigmatycznie brzmiący zwrot. Otóż dla wielu osób kontakt z naturą jest bardzo dobry i przynosi bardzo pozytywne efekty.

W ostatnich miesiącach widoczny jest znaczny wzrost zainteresowania ogrodami terapeutycznymi. Te ogrody są specjalnie zaprojektowane i wykonane do różnych zastosowań w opiece zdrowotnej, rehabilitacji i innych zadań terapeutycznych.

Ogród terapeutyczny, cóż to takiego?

Wpatrywanie się w piękne krajobrazy uspokaja ich. Dzięki popatrzeniu na zieleń dokoła czują się lepiej i bezpieczniej. Dla wielu osób to właśnie zielony jest najpiękniejszym i jednocześnie ulubionym kolorem. Kontakt z naturą na wielu działa uspokajająco w przeciwieństwie do zatłoczenia. Gdy jest zbyt dużo ludzi denerwujemy się, natomiast gdy znajdujemy się w miejscu gdzie jest dużo pięknych roślin i kolorowych kwiatów uspokajamy się. Z pewnością piękno natury na nas wszystkich działa kojąco, a więc można odważyć się z postawieniem stwierdzenia, że stworzenie tak zwanych ogrodów terapeutycznych bardzo się przysłuży nie tylko nerwowo chorym osobom, ale praktycznie każdej osobie.

Ogród terapeutyczny to ogród, który został zaprojektowany tak, aby zaspokajać potrzeby (duchowe, społeczne czy fizyczne) osób.

Ogrody terapeutyczne można znaleźć w różnych miejscach (na przykład w szpitalach, przychodniach, domach i innych powiązanych środowiskach opieki zdrowotnej. Ogrody skupiają się przede wszystkim na włączaniu do przestrzeni życia roślin i przyrody. Układ ogrodu terapeutycznego można zaprojektować tak, aby można było w nim aktywnie spędzać czas przy pielęgnowaniu roślin.

ogród terapeutyczny
Rośliny w ogrodzie terapeutycznym

Udostępnij

O autorze

Robert Jankowski

Od wielu lat prowadzę ogród przydomowy, ukończyłem studia magisterskie Ogrodnictwo na Akademii Rolniczej w Krakowie. Zawodowo jestem związany z rolnictwem oraz uprawą roślin pod osłonami. Na portalu publikuję artykuły, aby dzielić się wiedzą z pasjonatami uprawy roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *