ogródrośliny

Kiedy siać pomidory na rozsadę?

Kiedy siać pomidory na rozsadę?

Najlepszy termin wysiewu nasion pomidorów na rozsadę w domu to początek marca, dzięki temu rośliny będą gotowe do przesadzenia na zewnątrz po ostatnich przymrozkach. Zwykle przygotowanie ładnych sadzonek pomidorów zajmuje około 8 tygodni, więc jeśli posiejemy pomidory na początku marca to do sadzenia do gruntu lub tunelu foliowego będą gotowe na początku maja.

Termin wysiewu nasion pomidorów zależy jednak od wielu czynników, takich jak rodzaj odmiany, warunki pogodowe, czy rodzaj uprawy (na zewnątrz czy w szklarni lub tunelu foliowym). Jeśli planujemy uprawę pod osłonami to możemy wysiać troszkę wcześniej (zwykle około 10 dni).

Siew pomidorów warto przeprowadzać w specjalnych kuwetach, skrzynkach lub doniczkach, a następnie przenieść rośliny do większych pojemników po wykiełkowaniu (gdy wytworzą liście właściwe).

Optymalna temperatura do kiełkowania nasion pomidorów to około 20-22 stopni Celsjusza. 

Ważne jest także zapewnienie odpowiedniego oświetlenia i temperatury, aby pomidory mogły prawidłowo się rozwijać. Niezależnie od terminu, ważne jest regularne podlewanie oraz nawożenie, aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki do wzrostu i owocowania. 

Po jakim czasie kiełkują nasiona pomidorów?

Nasiona pomidorów kiełkują w zależności od rodzaju rośliny i warunków jakie im zapewnimy. Jeśli tylko zapewnimy im dostateczną ilość ciepła oraz wilgoci, kiełkują bardzo szybko. Już po 2-3 dniach widać pierwsze kiełki. Po około 7 dniach będziemy mieli gotowe siewki pomidorów. 

Pikowanie pomidorów

Po kilkunastu dniach od wysiewu nasion, gdy już większość wykiełkuje i siewki zaczną wytwarzać pierwszą parę liści właściwych to odpowiedni moment na przepikowanie ich do osobnych doniczek. Ja używam doniczek pół litrowych o wymiarach 9×9 centymetrów, można używać trochę mniejszych lub większych. Dzięki posadzeniu w osobnych doniczkach, rośliny zyskają miejsce do rozwinięcia systemu korzeniowego. To bardzo ważne by każdy pomidor miał swoją doniczkę, dzięki temu rosną bardzo szybko i będą mogły wytworzyć ładne krzaki, które można będzie posadzić na miejsce stałe. 

rozsada pomidorów w domu na parapecie

Jaka ziemia będzie odpowiednia dla pomidorów?

Warto wybrać odpowiednią ziemię dla pomidorów, należy przy tym wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, potrzebują one żyznej i dobrze przepuszczalnej, lekkiej gleby o optymalnym pH (6,0-6,8). Gleba powinna być bogata w składniki odżywcze, takie jak azot, fosfor i potas.

Należy również unikać zbyt kwaśnej czy zbyt zasadowej ziemi, ponieważ może to prowadzić do zaburzeń wchłaniania składników odżywczych przez rośliny. 

Sadzenie pomidorów na miejsce stałe warto wykonać do dobrze przygotowanej gleby – przekopanej i wygrabionej. Jeśli mamy możliwość, warto zastosować kompost lub dobrze rozłożony obornik

Wysiew pomidorów warto zrobić do profesjonalnego podłoża do wysiewu, można je bez problemu dostać w praktycznie każdym sklepie ogrodniczym. Warto domieszać do gotowego podłoża trochę perlitu lub wermikulitu, który zapewni lepsze napowietrzenie podłoża. 

Ponadto, istotne jest, aby ziemia była dobrze przepuszczalna, ponieważ nadmierna wilgoć może prowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Ogólnie rzecz biorąc, najlepszą ziemią dla pomidorów jest żyzna, pulchna o optymalnym pH, dobrze nasłoneczniona i z umiarkowaną wilgotnością. Warto sprawdzić PH gleby jeśli mamy możliwość. Przy zachowaniu tych warunków, rośliny będą miały odpowiednie warunki do wzrostu i owocowania. 

Optymalna temperatura do wzrostu pomidorów

Optymalna temperatura do wzrostu to około 21-24 stopni Celsjusza w ciągu dnia i nie niższa niż 16 stopni w nocy. Pomidory są roślinami ciepłolubnymi, dlatego ważne jest, jeśli chcemy je uprawiać, aby zapewnić im odpowiednie warunki termiczne do wzrostu i owocowania. Zbyt niska temperatura może spowolnić wzrost roślin, a nawet doprowadzić do uszkodzeń. Z drugiej strony zbyt wysokie temperatury mogą prowadzić do opadania kwiatów i niewłaściwego dojrzewania owoców. Dlatego ważne jest, aby utrzymać stabilną temperaturę w uprawie, co można osiągnąć poprzez stosowanie odpowiednich systemów ogrzewania i wentylacji w szklarniach lub tunelach foliowych. Regularne monitorowanie temperatury powietrza i gleby pomoże utrzymać optymalne warunki dla wzrostu pomidorów i zapewni obfite plony soczystych i smacznych owoców. 

Rozsada pomidorów – podlewanie. Ile wody potrzebuje sadzonka?

Rozsada pomidorów to delikatne i wymagające rośliny, dlatego właściwe podlewanie jest kluczowe dla ich prawidłowego wzrostu. Woda powinna być dostarczana regularnie, aby ziemia była wilgotna, ale nie przemoczona.

Zbyt mała ilość wody może sprawić, że roślina zasycha, a zbyt duża może prowadzić do chorób grzybowych. Przelane pomidory to jedna z najczęstszych przyczyn zamierania siewek, dlatego lepiej mniej podlewać i regularnie kontrolować wilgotność powietrza. 

Zazwyczaj, podlewanie rozsady pomidorów wymaga dostarczenia niewielkiej ilości wody raz na dwa dni w początkowej fazie wzrostu. Gdy roślina zacznie się rozrastać i rozwijać korzenie, można zwiększyć ilość podlewanej wody. Ważne jest również, aby podlewać pomidory bezpośrednio przy korzeniach, aby uniknąć zalewania liści, co może prowadzić do chorób grzybowych. Regularne nawadnianie, odpowiednio dostosowane do fazy wzrostu pomidorów, zapewnia zdrowy i smaczny plon. 

rozsada pomidora w wielodoniczce

Czym nawozić rozsadę pomidorów?

Rozsadę pomidorów warto nawozić regularnie, ponieważ rośliny te wymagają dużej ilości składników odżywczych do prawidłowego wzrostu i owocowania. Nawożenie pozwala zapewnić roślinom niezbędne substancje pokarmowe, takie jak azot, fosfor, potas, wapń, magnez, siarka oraz mikroelementy. Przy tym należy pamiętać, że rozsady to młode delikatne rośliny więc łatwo je przenawozić, dlatego jeśli zdecydujemy się na nawóz mineralny warto go stosować w małej dawce. 

Regularne stosowanie nawozów poprawia jakość i plenność uprawy pomidorów. Najlepszym okresem na nawożenie rozsady pomidorów jest cały okres wegetacji, czyli czas od posadzenia roślinek do momentu zakwitnięcia pierwszych kwiatów. W tym czasie warto zastosować nawozy o wyższej zawartości azotu, co pozwoli na szybszy wzrost roślin. Należy jednak pamiętać, że nadmierna ilość nawozów może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, dlatego ważne jest zachowanie umiaru w nawożeniu. Dlatego też warto stosować się do zaleceń producenta, a jeśli mamy wątpliwości, warto skonsultować się z profesjonalistą. Takie podejście pozwoli na uzyskanie zdrowych i obfitych plonów pomidorów. Niezłe efekty daje podlewanie drożdżami.

Rozsada pomidorów – hartowanie. Jak przygotowywać sadzonki przed przesadzeniem ich do gruntu?

Hartowanie rozsady pomidorów przed przesadzeniem do gruntu jest ważnym krokiem w całym procesie uprawy. Polega ono na stopniowym przyzwyczajaniu młodych roślin do warunków zewnętrznych poprzez wystawianie ich na zewnątrz budynku na krótki okres czasu.

Hartowanie pomaga wzmocnić rośliny i sprawia, że są one bardziej odporne na szok termiczny oraz mechaniczny, co z kolei przekłada się na ich lepsze wzrost i plony. Aby prawidłowo przygotować sadzonki do przesadzenia, należy stopniowo zwiększać czas, przez jaki są one wystawiane na zewnętrzne warunki.

Pierwsze kilka dni wystawienia na słońce powinno trwać tylko przez kilka godzin, a następnie stopniowo wydłużać ten czas. Powinno to być przeprowadzane stopniowo przez około 7-10 dni przed planowanym przesadzeniem roślin. Dzięki odpowiedniemu hartowaniu, pomidory będą miały lepsze szanse na przetrwanie po przesadzeniu do ogrodu, a ich wzrost będzie bardziej stabilny i produktywny. 

Warto również w okresie hartowanie rozsady ograniczyć podlewania, dzięki rośliny przyzwyczają się do trudniejszych warunków

przepikowane pomidory

Po jakim czasie od wysiewu rozsada pomidorów jest gotowa do przesadzenia do gruntu?

Sadzonki pomidorów zazwyczaj są gotowe do przesadzenia do gruntu po około 6-8 tygodniach od wysiewu nasion. Warto jednak pamiętać, że czas ten może się różnić w zależności od warunków, takich jak temperatura i wilgotność powietrza i gleby. Bardzo ważne jest, by rośliny były wystarczająco silne i zdrowe, z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym, zanim zostaną przesadzone na zewnątrz.

W przypadku zbyt wcześnie przesadzonych roślin, mogą być one narażone na szkodliwe warunki atmosferyczne, takie jak przymrozki, które mogą zniszczyć delikatne rośliny. Dlatego ważne jest, aby monitorować rozsady i przesadzić je na zewnątrz dopiero, gdy będą gotowe na życie w bardziej surowych warunkach atmosferycznych. 

Bardzo ważne jest, by posadzić rośliny do gruntu dopiero, gdy będziemy mieli pewność, że nie będą występowały już przygruntowe przymrozki. Gdy chcemy je wcześniej posadzić to warto w okresie spadków temperatury okrywać rośliny przy pomocy włókniny wiosennej lub zimowej. 

Udostępnij

O autorze

Robert Jankowski

Od wielu lat prowadzę ogród przydomowy, ukończyłem studia magisterskie Ogrodnictwo na Akademii Rolniczej w Krakowie. Zawodowo jestem związany z rolnictwem oraz uprawą roślin pod osłonami. Na portalu publikuję artykuły, aby dzielić się wiedzą z pasjonatami uprawy roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *