ogród

Uprawa cukinii

Uprawa cukinii

Moim ulubionym warzywem od wielu lat niezmiennie pozostaje cukinia. Jest łatwa w uprawie i jeśli o nią zadbamy to odwdzięczy nam się dużymi plonami do późnej jesieni w właściwie do pierwszych przymrozków.

Jest to roślina ciepłolubna i wymagająca dobrych próchnicznych gleb zasobnych w składniki pokarmowe oraz regularnego podlewania.

sadzonka cukinii
Sadzonka cukinii posadzona do gruntu

Uprawa cukinii na polu

Z tego względu jej uprawa jest dopiero możliwa po ustąpieniu wiosennych przymrozków. Warto wcześniej przygotować rozsadę w domu, co zajmuje około czterech tygodni ale pozwala na zyskanie pierwszych plonów już na początku czerwca. Dwa tygodnie po posadzeniu wymaga zasilenia nawozami wieloskładnikowymi. Najpoważniejszymi szkodnikami są mszyce, dlatego warto zastosować opryski zapobiegawczo przed szkodnikami.

Drugi raz powinniśmy rośliny zasilić na początku okresu owocowania, nie możemy zapominać również o regularnym dostarczaniu wody, której ta roślina potrzebuje wyjątkowo dużo.

cukinia uprawiana w polu
Plantacja cukinii w polu

Cukinia – obok czego sadzić ?

Cukinię najlepiej sadzić obok wysokich roślin, które ochronią ją przed skutkami silnych wiatrów. Ja często sadze cukinię obok kukurydzy cukrowej lub fasoli piękny jaś. Na pewno nie należy cukinia sadzić obok innych roślin dyniowatych ponieważ sprzyja to przenoszeniu chorób grzybowych. Dlatego nigdy nie sadze cukinii obok dyni, ogórków, melonów czy patisonów.

Uprawa cukinii w doniczce

Cukinia idealnie nadaje się do uprawy w doniczkach, jednak jej krzaki lubią się dość bardzo rozrastać na boki dlatego wymaga dużych doniczek. Najlepiej do tego celu nadają się doniczki o pojemności 20-30 litrów, lub nawet większe. Uprawa cukinia w doniczkach ma jednak jedną wadę, ponieważ tak posadzone rośliny wzmagają częstego podlewania, w czasie upałów nawet 2 razy dziennie.

uprawa cukinii
Uprawa cukinii – odmiana Tapir

Choroby cukinii

Cukinia jest dość odporna na choroby, chociaż gdy często pada to choroby dość szybko atakują rośliny cukinii. Najczęściej występują mączniaki, które są bardzo trudne do zwalczania. Najlepszymi metodami do zapobiegania chorobom cukinii jest sadzenie roślin w dość dużych odstępach i usuwanie nadmiaru liści. Dzięki temu powietrze będzie swobodniej krążyć wokół roślin i ich liście będą szybciej obsychać z wilgoci.

Odmiany cukinii

W sklepach można nabyć wiele rodzajów nasion cukinii. Sprawdzone odmiany cukini to Tapir – odmiana o owocach w zielona paski (smaczna, plenna i dobrze przechowująca się odmiana) oraz Atena Polka – odmiana o żółtych owocach.

cukinia odmiany atena polka
Cukinia odmiany Atena Polka – o żółtych owocach

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *