ogród

Kiedy siać warzywa? Praktyczny poradnik siewu warzyw

Kiedy siać warzywa? Praktyczny poradnik siewu warzyw

Wysianie nasion warzyw w odpowiednim terminie ma kluczowe znaczenie w uprawie wszystkich odmian warzyw. Aby uzyskać najlepsze plony w swoim ogrodzie warzywnym, musisz wiedzieć, kiedy jest idealny czas na wysiew każdej rośliny.  Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest poczekać, aż miną ostatnie duże przymrozki i gleba będzie ogrzana, wtedy można przystąpić do wysiewu pierwszych nasion do gruntu.  Zależy to jednak od rodzaju sadzonych warzyw – niektóre lepiej znoszą niższe temperatury niż inne. Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat czasu wysiewu różnych warzyw, warto zapoznać się wpisami na moim blogu ogrodniczym, które zawierają porady na temat dokładnego czasu i sposobu wysiewu poszczególnych gatunków  warzyw.

Dobrą zasadą jest sadzenie warzyw korzeniowych, takich jak marchew, wczesną wiosną, a roślin letnich, takich jak fasola, późną wiosną – najwcześniej w okolicach 15 maja i wczesnym latem.

Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że ogromne znaczenie ma planowanie upraw, warto zwrócić uwagę na liczbę dni od wysiewu do plonowania. Dzięki starannemu planowaniu i rozważaniom z wyprzedzeniem, Twoje wysiłki zostaną nagrodzone obfitymi zbiorami!

Kiedy wysiewać warzywa do gruntu? Kalendarz siewu warzyw 

Jeśli chodzi o wysiewanie warzyw wprost do gruntu, kluczowy jest czas. Ogólnie rzecz biorąc, niektóre warzywa powinny być sadzone wczesną wiosną a nawet pod koniec zimy, gdy temperatury gleby są powyżej zera. W przypadku warzyw chłodnych, takich jak brokuły, kalafior, kapusta i jarmuż, można poczekać z siewem warzyw do gruntu do końcówki zimy lub wczesnej wiosny w cieplejszych regionach, koniec marca to już pełnia sezonu do wysiewu warzyw do gruntu. W chłodniejszym klimacie jednak te same warzywa powinny być wysiane w pomieszczeniu przed przeniesieniem ich na zewnątrz, gdy temperatura gleby osiągnie pożądany poziom. Warzywa ciepłolubne, takie jak pomidory, papryka i kabaczki, powinny być sadzone dopiero wtedy, gdy temperatura gleby wzrośnie powyżej kilkunastu stopni i mnie ryzyko wystąpienia przymrozków przygruntowych, co zwykle ma miejsce w połowie maja. Należy pamiętać, aby sprawdzić lokalne prognozy pogody długoterminowej, aby warunki pogodowe były dobre. 

Siew warzyw warto prowadzić kilkanaście godzin po deszczu, gdy w glebie jest sporo wilgoci, gdy jest sucho warto co kilka dni podlewać wysiane rośliny. Generalnie nie ma znaczenia czy wysiewamy nasiona rano czy wieczorem.

Termin siewuJakie warzywa można wysiewać do gruntu
Styczeńrzodkiewka, sałata, pietruszka korzeniowa, pietruszka naciowa, rukola, roszponka
Lutybób, pietruszka korzeniowa, naciowa, marchew, koper włoski, groszek cukrowy,
Marzecbób, pietruszka korzeniowa, naciowa, marchew, koper włoski, groszek cukrowy, kalarepa, kapusty 
Kwiecieńcebula, burak ćwikłowy, ziemniaki, cebula z dymki, cebula z nasion, koper ogrodowy
Majogórki, kukurydza cukrowa, dynia, cukinia, patisony, fasola szparagowa, groch piękny jaś, fasola szparagowa tyczna
Czerwiecogórki, fasola szparagowa
Lipiecsałata, buraczki ćwikłowe, sałata lodowa,
Sierpieńsałata, rzodkiew, kapusta pekińska, szpinak
Wrzesieńkapusta pak choi, sałata, szpinak, muszardowiec, rukola, roszponka, szpinak, sałaty, 
Październik
Kalendarz siewu warzyw
kiedy siać warzywa do gruntu

Kiedy siejemy warzywa na rozsadę? Terminy 

Uprawa warzyw z własnoręcznie przygotowanej rozsady, czyli małych sadzonek w doniczkach, zdobywa coraz większa popularność, dlatego, że może być świetnym sposobem na zapewnienie rodzinie świeżych, zdrowych plonów znacznie wcześniej niż z tradycyjnego wysiewu bezpośrednio do gruntu. Jestem wielkim zwolennikiem tej metody uprawy roślin. Oczywiście przydaje się do tego szklarnia lub tunel foliowy, ale nie są one do tego niezbędne, ponieważ rozsady warzyw można przygotować na parapecie w domu. Sam tak robię jako ogrodnik amator od wielu lat i jestem zadowolony z efektów moich eksperymentów. 

Generalnie z rozsady uprawiamy ciepłolubne warzywa, które są wrażliwe na niskie temperatury, ale z powodzeniem możemy przygotować sadzonki praktycznie każdego warzywa. Samodzielnie przygotowane siewki wysadzamy do wcześniej przygotowanego gruntu, gdy tylko warunki pogodowe na to pozwolą. Można je okryć dodatkową osłoną z agrowłókniny, która znakomicie chroni młode rośliny.  

Przygotowanie rozsady jest łatwe do zrobienia i na pewno znacznie tańsze niż kupowanie sadzonek w sklepach. Wysiewając nasiona we właściwym terminie, możesz mieć pewność, że będą rosły zdrowe i mocne, będziemy mieli również pewność co do odmian. Dzięki starannemu planowaniu i przygotowaniu możesz czerpać korzyści z uprawy własnych warzyw przez cały sezon ogrodniczy od wczesnej wiosny, aż do początków zimy.

Termin siewuJakie warzywa można wysiewać na rozsadę
Styczeń
Lutypapryka, oberżyna, papryka ostra, seler korzeniowy, seler naciowy, por, 
Marzecpomidory, pomidorki koktajlowe, rabarbar
Kwiecieńogórki, arbuzy, kukurydza cukrowa, cukinia, patisony, pomidory, pomidorki koktajlowe, fasola szparagowa, rabarbar
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpieńszpinak, sałata, 
Wrzesień
Październik
Kalendarz siewu warzyw na rozsadę
kiedy siać warzywa na rozsadę

Jakie warzywa sadzić obok siebie i po sobie?

Podczas planowania ogrodu warzywnego należy dobrze przemyśleć, które warzywa mogą być sadzone obok siebie i po sobie. Sadzenie niektórych warzyw razem może być korzystne, ponieważ niektóre rośliny mogą odstraszać szkodniki lub przyciągać pożyteczne owady. Na przykład posadzenie bazylii w pobliżu pomidorów może pomóc utrzymać z dala robaka rogacza. Również aksamitki zwane u nas w okolicy śmierdziuchami mają właściwości polegające na odstraszaniu nicieni glebowych, mszyc i mrówek oraz podobno kretów.

Ponadto niektóre rośliny muszą następować po sobie, aby nie doszło do wyjałowienia gleby. Na pewno unikałbym sadzenia tych samych warzyw po sobie rok po roku, to bardzo wyjaławia glebę oraz powoduje nagromadzenie chorób grzybowych i odglebowych.

System rotacji roślin strączkowych, a następnie cebuli lub kapustnych jest dobrym sposobem na zapewnienie odnowy składników odżywczych dla następnych upraw. W przypadku uprawy marchwi najlepiej sadzić ją po zebraniu grochu lub fasoli, aby jej korzenie miały miejsce na wzrost bez konkurowania z korzeniami poprzedniej uprawy. Ponadto, przy zarządzaniu przestrzenią w ogrodzie, stosowanie płodozmiany może pomóc w uzyskaniu wyższych plonów z ogrodu i zyskamy pewność, że w pełni wykorzystujemy dostępną przestrzeń na grządkach w warzywniku! Przed rozpoczęciem sezonu warto zastosować nawozy organiczne takie jak kompost i obornik, ponieważ bardzo pozytywnie wpływają na rośliny, dlatego polecam ich używać, jeśli tylko mamy możliwość.

młode siewki pomidorów
Rozsada pomidorów na parapecie w domu

Udostępnij

O autorze

Robert Jankowski

Od wielu lat prowadzę ogród przydomowy, ukończyłem studia magisterskie Ogrodnictwo na Akademii Rolniczej w Krakowie. Zawodowo jestem związany z rolnictwem oraz uprawą roślin pod osłonami. Na portalu publikuję artykuły, aby dzielić się wiedzą z pasjonatami uprawy roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *