ogród

Jak ogrodzić działkę?

Jak ogrodzić działkę?

Ostatnio coraz częściej dostaję pytania w mediach społecznościowych od czytelników: jak ogrodzić działkę? Mam nadzieję, iż ten artykuł pomoże rozwiać niektóre wątpliwości.

Kiedy zostajemy szczęśliwymi posiadaczami działki budowlanej, rekreacyjnej, ogrodniczej lub rolnej, naturalną rzeczą jest chęć ogrodzenie naszej własności. Zapobiega to wejściom na nasz teren osób niepożądanych, zwierząt mogących wyrządzić duże szkody, czy kradzieżom. Na rynku jest dostępny szereg materiałów ogrodzeniowych, z których możemy wybierać. Zanim jednak zdecydujemy, których z nich użyć, musimy się zastanowić, jakiego rodzaju ogrodzenie jest nam w danej chwili potrzebne. Czy będzie to rozwiązanie tymczasowe, na przykład na czas budowy, czy docelowe, które będzie nam służyć przez wiele lat.

Od czego zacząć ogrodzenie działki?

Stawianie ogrodzenie należy zacząć od ustalenia, jak będzie ono przebiegać. Jeżeli dobrze żyjemy z właścicielami sąsiadującego terenu, nie powinniśmy mieć problemu z wytyczeniem płotu po linii granicznej naszych działek i podzieleniem się kosztami. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, ogrodzenie powinno być zamontowane wewnątrz granicy naszej posesji.

Ogrodzenie działki – przepisy

Do ogrodzenia działki nie potrzebujemy pozwolenia na budowę, natomiast musimy z 30-dniowym wyprzedzeniem zgłosić do starostwa powiatowego, żeby móc ogrodzić działkę od strony drogi. Jeżeli nie dostaniemy oficjalnego sprzeciwu – możemy przystąpić do instalowania ogrodzenia.

Jakie wybrać ogrodzenie na działkę?

Jeżeli planujemy budowę na naszej działce, nie ma sensu inwestować w kosztowne, stałe ogrodzenie – w trakcie prac z pewnością wielokrotnie zajdzie konieczność przestawiania lub rozmontowywania płotu, żeby umożliwić wjazd pojazdom budowlanym. Z tego względu powszechną praktyką jest wybór na tym etapie najprostszego ogrodzenia z ocynkowanej siatki, montowanej na metalowych lub drewnianych słupkach.

Innym, oszczędnym pomysłem może być ogrodzenie wykonane z drewnianych desek. Jeśli zależy Ci na cięciu kosztów wykonania ogrodzenia, spokojnie można wykonać całe prace samodzielnie. Wtedy jedynym kosztem jest zakup siatki oraz drewnianych słupków. Jeżeli zależy nam na solidniejszym rozwiązaniu, możemy zdecydować się na montaż gotowych paneli ogrodzeniowych. Będą one trwalsze, zapewnią lepszą ochronę terenu i bez wątpienia ładniejszy wygląd ogrodzenia. Wartą rozważenia alternatywą jest ogrodzenie z roślin – żywopłot z gęsto rosnących odmian krzewów lub iglaków. Idealnie do tego nadają się rośliny iglaste takie jak tuje, świerki oraz rośliny liściaste: wierzba energetyczna, buk, wierzba mandżurska. Te rośliny szybko rosną i łatwo je ukształtować.  Zanim zdecydujemy się na stałe, estetyczne ogrodzenie po zakończeniu prac budowlanych, dobrze jest zadbać, by to tymczasowe, także dobrze spełniało swoją rolę i nie szpeciło okolicy – w końcu prowizoryczne rozwiązania nieraz zostają z nami niespodziewanie długo.

ogrodzenie z kamienia

Jak ogrodzić działkę? – Podsumowanie

Ogrodzenie działki to bardzo ważna sprawa, ponieważ dzięki zabezpieczamy naszą własność przed niespodziewanymi gośćmi. Wykonanie ogrodzenie warto dobrze przemyśleć, aby nie popełnić żadnego błędu.

ogrodzenie działki żywopłotem z wierzby

Udostępnij

O autorze

Robert Jankowski

Od wielu lat prowadzę ogród przydomowy, ukończyłem studia magisterskie Ogrodnictwo na Akademii Rolniczej w Krakowie. Zawodowo jestem związany z rolnictwem oraz uprawą roślin pod osłonami. Na portalu publikuję artykuły, aby dzielić się wiedzą z pasjonatami uprawy roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *